College of Science and Engineering at the University of Minnesota
College of Science and Engineering
http://cse.umn.edu/

Honorary professorships


Regents Professors

Established in 1965, the Regents Professorship is the University of Minnesota's highest recognition for faculty excellence. The award honors faculty whose especially distinguished accomplishments in teaching and scholarship or creative work have contributed uniquely to the University and to the public good.

Recipient Department Awarded
Timothy Lodge Chemistry; Chemical engineering and materials science 2013
Lawrence Que Jr. Chemistry 2009
Allen Goldman Physics 2008
Frank Bates Chemical engineering and materials science 2007
Donald Truhlar Chemistry 2006
Lanny Schmidt Chemical engineering and materials science 2002
Richard Goldstein Mechanical engineering 1990

 

Regents Professors Emeriti and Former Regents Professors

Recipient Department Awarded
H. Ted Davis † Chemical engineering and materials science 1997
Avner Friedman ** Mathematics 1996
Daniel Joseph † Aerospace engineering and mechanics 1994
Benjamin Y.H. Liu * Mechanical engineering 1993
L.E. “Skip” Scriven † Chemical engineering and materials science 1989
Paul Gassman † Chemistry 1988
Bryce Crawford ** Chemistry 1983
Lawrence Markus Mathematics 1980
Rutherford Aris † Chemical engineering and materials science 1978
Edward Ney † Astronomy 1974
Herbert Wright * Geology 1974
James Serrin † Mathematics 1968
Neal Amundson † Chemical engineering and materials science 1967
Ernst Eckert † Mechanical Engineering 1966
Alfred O.C. Nier † Physics 1966

* retired
** no longer at the University of Minnesota
† deceased


Distinguished McKnight University Professors

The Distinguished McKnight University Professorship honors the University of Minnesota's most distinguished mid-career faculty.

Recipient Department Awarded
Zhi-Li Zhang Computer science and engineering 2013
C. Daniel Frisbie Chemical engineering and materials science 2012
John Riedl† Computer science and engineering 2012
Jian-Ping Wang Electrical and computer engineering 2012
Saif Benjaafar Mechanical engineering 2011
Mark D. Distefano Chemistry 2011
Marc M. Hirschmann Earth sciences 2011
Marc Hillmyer Chemistry 2010
Donna Whitney Earth sciences 2010
Bin He Biomedical engineering 2009
Joseph Konstan Computer science and engineering 2009
Andreas Stein Chemistry 2008
Sachin Sapatnekar Electrical and computer engineering 2008
Jeffrey Derby Chemical engineering and materials science 2008
Gary Balas Aerospace engineering and mechanics 2007
Bernardo Cockburn Mathematics 2007
Uwe Kortshagen Mechanical engineering 2007
Nikos Papanikolopoulos Computer science and engineering 2007
John Bischof Mechanical engineering, biomedical engineering 2006
Karin Musier-Forsyth ** Chemistry 2006
J. Ilja Siepmann Chemistry 2006
Jeffrey Roberts Chemistry 2005
Shashi Shekhar Computer science and engineering 2005
Graham Candler Aerospace engineering and mechanics 2004
Guillermo Sapiro Electrical and computer engineering 2004
Christopher Cramer Chemistry 2003
Victor Reiner Mathematics 2003
Efi Foufoula-Georgiou Civil engineering 2002
Robert Tranquillo Chemical engineering and materials science 2002
R. Lawrence Edwards Earth sciences 2001
Timothy Lodge Chemistry 2001
Keshab K. Parhi Electrical and computer engineering 2000
Vladimir Sverak Mathematics 2000
William B. Tolman Chemistry 2000
Hung-wen Liu ** Chemistry 1999
David Y.H. Pui Mechanical engineering 1999
Michael Ward ** Mechanical engineering 1999
Wei-Shou Hu Chemical engineering and materials science 1998
Richard D. James Aerospace engineering and mechanics 1998
Keith A. Olive Physics 1998
George Barany Chemistry 1997
Tayfun Tezduyar ** Aerospace engineering and mechanics 1997
Frank S. Bates Chemical engineering and materials science 1996

** no longer at the University of Minnesota


McKnight Land-Grant Professors

The McKnight Land-Grant Professorship, a two-year endowed chair, is designed to advance the careers of the most promising junior faculty at a crucial period in their professional lives.

Recipient Department Awarded
James Van de Ven Mechanical engineering 2014
David J. Flannigan Chemical engineering and materials science 2014
Jake Bailey Earth sciences 2013
Jasmine Foo Mathematics 2013
Mo Li Electrical and computer engineering 2013
Rusen Yang Mechanical engineering 2013
Joshua Feinberg Earth Sciences 2012
Jason Hill Bioproducts and biosystems engineering 2012
Daniel Keefe Computer science and engineering 2012
Aditya Bhan Chemical engineering and materials science 2011
Christopher Hogan Mechanical engineering 2011
Chad Myers Computer science and engineering 2011
Ibrahim Volkan Isler Computer science and engineering 2010
Vuk Mandic Physics 2010
Yoichiro Mori Mathematics 2010
Arindam Banerjee Computer science and engineering 2009
Ryan Elliott Aerospace engineering and mechanics 2009
Tian He Computer science and engineering 2009
Julian Marshall Civil engineering 2009
Martin Saar Geology and geophysics 2009
Taner Akkin Biomedical engineering 2008
Alptekin Aksan Mechanical engineering 2008
Nicholas Hopper Computer science and engineering 2008
Chris Hyung-il Kim Electrical and computer engineering 2008
Katsumi Matsumoto Geology and geophysics 2008
Christy Haynes Chemistry 2007
Nihar Jindal Electrical and computer engineering 2007
Marta Lewicka Mathematics 2007
William Schuler ** Computer Science and Engineering 2007
Chun Wang Biomedical Engineering 2007
Demoz Gebre-Egziabher Aerospace engineering and mechanics 2006
Yongdae Kim Computer science and engineering 2006
Efie Kokkoli Chemical engineering and materials science 2006
Stergios Roumeliotis Computer science and engineering 2006
Alex Kamenev Physics 2005
Ezra Miller ** Mathematics 2005
T. Andrew Taton Chemistry 2005
Eric Van Wyck Computer science and engineering 2005
Baoquan Chen ** Computer science and engineering 2004
Heiko Jacobs Electrical and computer engineering 2004
Kristopher McNeill Chemistry 2004
Joachim Mueller Physics 2004
Tian-Jun Li Mathematics 2003
Krishnan Mahesh Aerospace engineering and mechanics 2003
Fernando Porte-Agel Civil engineering 2003
Marcus Keel Mathematics 2002
David Odde Biomedical engineering 2002
Mohamed-Slim Alouini ** Electrical and computer engineering 2001
Shaul Hanany Physics 2001
Richard Hsung ** Chemistry 2001
Victoria Interrante Computer science and engineering 2001
Jiaping Wang Mathematics 2001
Marc A. Hillmyer Chemistry 2000
Dihua Jiang Mathematics 2000
Ivan Marusic Aerospace engineering and mechanics 2000
Zhi-Li Zhang Computer science and engineering 2000
Paul A. Crowell Physics 1999
Mats Per Erik Heimdahl Computer science and engineering 1999
Marc Hirschmann Geology/geophysics 1999
Bradley J. Nelson ** Mechanical engineering 1999
C. Daniel Frisbie Chemical engineering and materials science 1998
Rachel Kuske ** Mathematics 1998
Eric Munson ** Chemistry 1998
Donna Whitney Geology/geophysics 1998
John Bischof Mechanical engineering 1997
Andreas Stein Chemistry 1997
Victor Reiner Mathematics 1996
J. Ilja Siepmann Chemistry 1996
Andrew Teel ** Electrical and computer engineering 1996
Prodromos Daoutidis Chemical engineering and materials science 1995
Craig Forsyth ** Chemistry 1995
Susan Mantell Mechanical engineering 1995
Nikolaos Papanikolopoulos Computer science and engineering 1995
Carol Shield Civil engineering 1995
Christopher Cramer Chemistry 1994
David Lilja Electrical and computer engineering 1994
Ellen Longmire Aerospace engineering and mechanics 1994
John Lowengrub ** Mathematics 1994
Jay Moon Electrical and computer engineering 1994
Daniel Mooradian ** Biomedical engineering 1994
Mark Person ** Geology 1994
Mark Snyder ** Civil engineering 1994
Amy Alving ** Aerospace engineering and mechanics 1993
Gary Balas Aerospace engineering and mechanics 1993
Lorraine Francis Chemical engineering and materials science 1993
Karin Musier-Forsyth ** Chemistry 1993
Jian-Gang Zhu ** Electrical and computer engineering 1993
Keshab Parhi Electrical and computer engineering 1992
Thomas Shield Aerospace engineering and mechanics 1992
William Tolman Chemistry 1992
Stephen Chou ** Electrical and computer engineering 1991
Jeffrey Derby Chemical engineering and materials science 1991
Jeffrey Roberts Chemistry 1991
R. Lawrence Edwards Geology/geophysics 1990
Yuichi Kubota Physics 1990
Scott Rychnovsky ** Chemistry 1990
James Kakalios Physics 1989
Homayoon Kazerooni ** Mechanical engineering 1989
Kenneth Leopold Chemistry 1989
Christian Teyssier Geology/geophysics 1989
Robert Tranquillo Chemical engineering and materials science 1989
Steven Kass Chemistry 1988
Yukata Hosotani ** Physics 1987
Doreen Leopold Chemistry 1987
Henry White** Chemical engineering and materials science 1987

** no longer at the University of Minnesota


McKnight Presidential Fellows

The McKnight Presidential Fellows Program is targeted at the most promising faculty who have been newly granted tenure and promotion to associate professor, to recognize their accomplishments and support their ongoing research and scholarship. Candidates are considered for these awards at the conclusion of the regular promotion and tenure review process each year. The program, which provides research funds for three years, complements the McKnight Land-Grant Professorship for new assistant professors and the Distinguished McKnight University Professorship for new full professors. As a whole, the McKnight awards identify and support promising faculty at critical stages of their careers.

Recipient Department Awarded
R. Lee Penn Chemistry 2009
Ezra Miller ** Mathematics 2006
Beth Stadler Electrical and computer engineering 2006
Krishnan Mahesh Aerospace engineering and mechanics 2005
Fernando Porté-Agel Civil engineering 2005
Paul Crowell Physics 2004
Tian-Jun Li Mathematics 2004
Yong-Zhong Qian Physics 2004

** no longer at the University of Minnesota


College of Science and Engineering Distinguished Professors

The College of Science and Engineering Distinguished Professorship honors exceptional faculty for their efforts in and contributions to teaching and scholarly research and for their genuine commitment to the College of Science and Engineering and its activities. College of Science and Engineering Distinguished Professors receive a one-time award of $15,000 to be used for professional development or research.

Recipient Department
Stephen Campbell Electrical and computer engineering
Edward Cussler Chemical engineering and materials science
E. Dan Dahlberg Physics
Arthur Erdman Mechanical engineering
Catherine French Civil engineering
Maria Gini Computer science and engineering
Wayne Gladfelter Chemistry
Joachim Heberlein * Mechanical engineering
Kenneth J. Heller Physics
Roberta Humphreys Astronomy
David Kohlstedt Geology and geophysics
Timothy Lodge Chemistry
Marvin Marshak Physics
Willard Miller Mathematics
Christopher Paola Geology and geophysics
Yousef Saad Computer science and engineering
Ephraim Sparrow Mechanical engineering

* retired

Endowed Chairs and Professorships

Holder Chair or professorship
 
Collegewide
Joseph Zasadzinski 3M Harry Heltzer Multidisciplinary Chair in Science and Technology
Efi Foufoula-Georgiou Joseph T. and Rose S. Ling Chair in Environmental Engineering
Jane Davidson
Eray Aydil
Ronald L. and Janet A. Christenson Chair in Renewable Energy
 
Aerospace Engineering and Mechanics
Graham Candler Russell J. Penrose Professorship
   
Chemical Engineering and Materials Science
Michael Tsapatsis Neal Amundson Chair
Dan Frisbie (in residence)
Satish Kumar 
Neal Amundson Professorship
Currently vacant Ray D. and Mary T. Johnson/Mayon Plastics Chair
Frank Bates George T. Piercy Leadership Chair
Lorraine Francis L. E. "Skip" Scriven Chair
Efie Kokkoli
Kevin Dorfman
Shell Land Grant Chair
 
Chemistry
Lawrence Que, Jr. 3M/Alumni Distinguished Professorship
Theresa Reineke Lloyd Reyerson Professorship
Thomas Hoye
Mark Distefano
Merck Professorship
Christopher Cramer Elmore H. Northey Professorship
Jiali Gao L.I. Smith Professorship
 
Civil engineering
Steven Crouch Theodore Bennett Chair in Mining Engineering and Rock Mechanics
Currently vacant J. S. Braun/Braun Intertec Visiting Professorship in Science and Technology
Joseph Labuz MSES/Miles Kersten Paving Land Grant Chair
Currently vacant MTS Visiting Professorship in Geomechanics
Roberto Ballarini
Fotis Sotiropoulos
James L. Record Chair
Bojan B. Guzina Shimizu Professorship
David Levinson Richard P. Braun/CTS Chair in Transportation Engineering
Bill Arnold Joseph T. and Rose S. Ling Professorship in Civil Engineering
 
Computer science and engineering
Yousef Saad
Vipin Kumar
William Norris Land Grant Chair in Large-Scale Computing
Zhi-Li Zhang Qwest Land Grant Chair in Telecommunications
Arthur Norberg ERA Land Grant Chair in the History of Technology
 
Digital Technology
Zi-Quan (Tom) Luo ADC Chair in Digital Technology
  ADC Telecommunications Chair
Georgios Giannakis ADC Telecommunications Chair in Wireless Communication
 
Electrical and computer engineering
Steve Campbell Sanford P. and Lenore Edgerton Bordeau Chair
Mos Kaveh Centennial Chair
James Leger Cymer Professor of Advanced Optical Systems, Metrology, and Lasers
Sachin Sapatnekar Robert and Marjorie Henle Chair in Electrical Engineering

Tryphon Georgiou?
Murti Salapaka

Vincente Hermes-Luh Chair?
Keshab Parhi
Ramesh Harjani
Edgar F. Johnson Professorship in Electronic Communications
David J. Lilja Louis John Schnell Professorship in Electrical and Computer Engineering
Ned Mohan Oscar A. Schott Professorship in Power Electronics and Systems
Thomas Misa ERA Chair in the History of Technology
 
Earth science
Larry Edwards George and Orpha Gibson Chair of Earth Systems Science
Marc Hirschmann George and Orpha Gibson Chair of Earth and Planetary Sciences
Martin Saar George and Orpha Gibson Chair of Hydrogeology and Geofluids
 
Technological leadership
Lockwood Carlson James Renier Visiting Land Grant Chair in Technological Leadership
Massoud Amin Harold Sweatt Chair in Technological Leadership
Dennis Polla William Sweatt Visiting Land Grant Chair in Technological Leadership
Alfred Marcus Edson Spencer Land Grant Chair in Technological Leadership
Tess M. Surprenant Gemini Chair in Management of Technology
 
Mathematics
Nicolai Krylov Samuel Ordway Chair
 
Mechanical engineering
John Bischoff Janet and Carl Kuhrmeyer Chair
Steven Girschick Kenneth T. Whitby Professorship
Terrence Simon Ernst G. Eckert Professorship
David Pui Leroy Fingerson/TSI Incorporated Chair
Arthur Erdman Richard Jordan Professorship
Chris Hogan
Wojclech Lipinski
Benjamin Mayhugh Professorship
Tim Kowalewski
Will Northrop
James Van de Ven
Rusen Yang
Richard and Barbara Nelson Land Grant Chair
David Kittelson Frank Rowley Professorship
Richard Goldstein James Ryan Distinguished Alumni Professorship
Peter McMurry Kenneth Whitby Professorship
 
Physics
Boris Shklovskii A.S. Fine Chair in Theoretical Physics
Mikhail Shifman Ida Cohen Fine Chair in Theoretical Physics
Currently vacant William and Bianca Fine Chair in Theoretical Physics
Arkady Vainshtein Gloria Becker Lubkin Land Grant Chair of Theoretical Physics