AGU 2022

Monday, December 12th

Talks

Name Time Session Title
Lars Hansen 7:00am Early Career Student Breakfast  
Diede Hein 11:00am MR13A-08 Nonlinear viscoelasticity and transient creep of the upper mantle in response to large stress changes
Jabari Jones 11:00am H12C Agricultural drainage augments the effects of climate change on streamflow in the Midwestern US
Lindsey Kenyon 11:22am DI13A Evolution of Crystal Preferred Orientation in the Forearc Mantle Wedge Corner in Subduction Zones
Nicole Wagner 11:52am MR13A-08 The Development and Evolution of Olivine Textures in Complex Deformation Geometries
Annia Fayon 2:47pm MR15A Anomalously Rapid Lead Transport in Deforming Apatite
Seonkyoo Yoon 5:35pm H16H Machine Learning-assisted Identification of Structural Properties Controlling Transport in Fracture Networks
Anders Noren 7:15pm ICDP-CSD Facility Town Hall US CSD Community News

 

Poster Sessions

Name Time Session Title
Charlie Soucey 9:00am-12:30pm H12K-0818 Understanding the Response and Transport of Nitrate in a Karst Aquifer to Recharge Events
Katsumi Matsumoto 9:00am-12:30pm OS12B Dynamic nature of the marine dissolved organic carbon pool: A modeling study
Jabari Jones 9:00am-12:30pm SY12C "It was a rare opportunity to pick the professor brain:" Relationship building as the foundation for community-university partnerships at the University of Minnesota
Wyatt Hansen 2:45pm-6:15pm PP15D Advanced Understanding of Tropical-Subtropical Hydroclimate Changes During the Pleistocene, Holocene, and Anthropocene III Poster
Xin Zhou 2:45pm-6:15pm T15D Subduction Initiation Induced by Super-Dense Sediment Loading on Precambrian Earth
Ikuko Wada 2:45pm-6:15pm T15E Collaborative Research: Constraining the Thermal Structure of Fossil Subduction Plate Interfaces Through Combining Petrology and Geodynamics
Bill Tate 2:45pm-6:15pm S15D

Knock Knock, Who's There? Identifying the Source of Signals in the First DAS Deployment in a Fluvial Setting

 

Tuesday, December 13th

Talks

Name Time Session Title
Peter Kang 9:20am U22C

Machine Learning to Predict Effective Reaction Rates in 3D Porous Media from Pore Structural Features

Lars Hansen

 

9:47am H22K-03 Plasticity and transient creep of rocks: Towards a unified model for the viscoelasticity of the solid Earth
Max Bezada 12:10pm T23A Lithospheric Weakness in the U.S. Upper Midwest? New and Counterintuitive Insights from the Analysis of Seismic Attenuation
Claire Porter 2:55pm Exhibitor Hall NASA Booth Hyperwall Supercomputers and Satellites: Building Worldwide High-resolution Digital Elevation Models
Amy Ryan 5:05pm V26B Rapid Melt Migration When Mushes “Unlock”: Observations From High-Temperature, High-Pressure Experiments

 

Poster Sessions

Name Time Session Title
Samantha Perez 9:00am-12:30pm H22V Modeling Hyporheic Zone Fe-S-C Cycling with “Cryptic” Sulfur Reactions at a Riparian Wetland
Sang Lee 9:00am-12:30pm H22T-1110 Using Branching Fungus to Bioremediate Hard-to-reach Contaminants in Fractured Porous Media
Maxwell Brown 2:45pm-6:15pm ED25C International Summer School for Rock Magnetism: Teaching Through Question Driven Research
Rebeca Oliveira 2:45pm-6:15pm DI25C The Yellowstone Paradox
Adaire Nehring 2:45pm-6:15pm McCormick Place - Poster Hall, Hall - A (South, Level 3) In operando HEDM to measure the yield strength of Earth's lithosphere
Amanda Patsis 2:45pm-6:15pm B25C Organosulfur Utilization in Deep Biosphere Communities Reveals Potential Pathways Important to Biogeochemical Sulfur Cycling in the Archean
Sanath Aithala 2:45pm-6:15pm V25C-0101 Iron Redox Systematics of Martian Magmas
Hima Hassenruck-Gudipati 3:00pm-5:00pm EP25B-1405 Environmental and anthropogenic impacts on lacustrine sedimentation and Manoomin/Psiη (wild rice) ecosystems

Ally Jacoby
4:45pm-6:15pm H25L Investigating Distinct Drivers of Hydrochemical Change Across the Vulnerable Glacierized Tropics

 

Wednesday, December 14th

Talks

Name Time Session Title
Rashida Doctor 2:58pm GP35A The intensity of remanence in speleothems: Acquisition of magnetization in an actively crystallizing matrix
Peter Chutcharavan 3:37pm PP35A Assessing the preservation of late Pleistocene (MIS 4) Tahitian fossil corals for paleo sea-level reconstruction
Maddy Nyblade 5:15pm SY36B-04 Bringing the Spirit Back to Science: A Tribal-University Methodology for Re-search Co-Production, Healing, and Justice with Manoomin/Psiŋ (Wild Rice)

 

Poster Sessions

Name Time Session Title
Viven Sharma 9:00am-12:30pm T32E Factors that control the state of stress in the forearc
Plinio Jaqueto 9:00am-12:30pm GP32A Aragonitic stalagmites record of the geomagnetic field: Paleomagnetic promise and limitations
Jeffrey Kwang 9:00am-12:30pm EP32E Drainage network reorganization in landscapes buried by glacial deposits
Shanti Penprase 2:45pm-6:15pm EP35D Impacts of Changing Climate and Glacially Driven Base Level on an Upper Mississippi River Tributary During the Most Recent Glacial–post-Glacial Transition
Vincy Yesudian Winifred 2:45pm-6:15pm PP35C ABUNDANCE AND DISTRIBUTION OF DINOFLAGELLATE CYSTS IN SURFACE SEDIMENTS OF THE NORTHERN BERING SEA
Jennifer Taylor 2:45pm-6:15pm EP35E Topographic evolution of the Pioneer Mountains (Idaho, USA) in the wake of the Yellowstone hotspot

Thursday, December 15th

Talks

Name Time Session Title
Maddy Nyblade 11:02am ED43A Manoomin Medicine Wheel Model: An Indigenous Framework for Holistic, Respectful Earth Science Research
Maddy Nyblade 4:55pm SY46A Geologic Mapping and Indigenous Land Dispossession in present-day Minnesota

 

Poster Sessions

Name Time Session Title
Natalie Raia 9:00am-12:30pm V42E Untangling the New Caledonia “Mélange”: Refining Lithostratigraphy with Petrology and Geochemistry
Gigi Voss 9:00am-12:30pm H42J Impacts of Forestry Practices on Manoomin/Psiη (Wild Rice) Watersheds in a Changing Climate: Exploring Tribal-University Knowledge Co-Production in Hydrologic Modeling
Jonathan Stine 9:00am-12:30pm GP42A An environmental magnetic study of the Carboniferous-Permian lower Cutler Beds, San Juan County, Utah: Loess-paleosol couplets in the western Pangean paleotropics
Jingxuan Deng 2:45pm-6:15pm H45M Fluid Inertia and Geometry Effects on Mixing at Three-dimensional Fracture

Friday, December 16th

Talks

Name Time Session Title
Hongfan Cao 9:10am H52G Emergence of focused flow and instability in vertical fractures induced by variable-density flows
Andrew Wickert 9:20am EP52A Self-consistently simulating transient and steady-state river-channel width
Hima Hassenruck-Gudipati 9:30am EP52A Sandy levees are shaped by bedload transport and sediment availability
Clementine Hamelin 11:45am V53A Deep Crustal Flow Interactions During Metamorphism at Maximum Orogenic Depth
Amy Ryan 11:48am T53A Granular Flow vs. Sintering in High-Temperature Shear Zones (Invited)
Michael Chen 3:55pm H55I Effects of Inertial Recirculating Flows on Pore-scale Mineral Dissolution and Precipitation

 

Poster Sessions

Name Time Session Title
Woonghee Lee 9:00am-12:30pm H52N Three-dimensional Flow and Inertia Effects on Pore-Scale Mineral Dissolution
Alejandro Fernandez 9:00am-12:30pm A52N ASSESSMENT OF FORCED AND INTERNAL MULTIDECADAL VARIABILITY IN THE CESM LAST MILLENNIUM ENSEMBLE AND OBSERVATIONAL TEMPERATURE RECORDS
Tyler Fulghum 9:00am-12:30pm H52O Autonomous Solution to Stream Gauging with OpenPIV
Gracelyn McClure 9:00am-12:30pm H52P Statistical Analysis of the Combined Effects of Land Use Change and Climate Change on Manoomin/Psiŋ (Wild Rice) Abundance in the Upper Great Lakes Region
Nilay Iscen 2:45pm-6:15pm EP55D Long-Profile Evolution of Transport-Limited Sand-Bed Rivers
Shanti Penprase 2:45pm-6:15pm EP55C Using Paired Optically Stimulated Luminescence and Cosmogenic Nuclide 10Be Dating to Understand Changes in Erosion Rate within a Fill–Cut Terrace Sequence: Whitewater River, Southeastern Minnesota, USA (Invited)

Share