Jeannette Brown Lectureship Student Flash Talks
Graduate students and postdoctoral associates will present 15 minute presentations on an area of their research.
Flash Talk Program with Abstracts
Room 1: 117/119 Smith Hall
Host: Gwen Bailey
2:45 p.m. – 3:00 p.m. |
Peter Windsor Adviser: Bhagi-Damodaran |
Tunnel engineering of prolyl hydroxylase reprograms cellular hypoxia signaling |
3:00 p.m. – 3:15 p.m. |
Hannah Lembke Adviser: Carlson |
Identifying Molecular-Level Motifs that Promote Efflux in P. aeruginosa |
3:15 p.m. – 3:30 p.m. |
Nabhendu Pal Adviser: Que |
A Highly Reactive Model Complex for the Intermediate of TauD-J: Synthesis and Characterization of Nonheme Bis(benzimidazole) Fe(IV)=O Complexes |
3:30 p.m. – 3:45 p.m. |
Rupal Baliyan Adviser: Bailey |
Molecular and supramolecular approaches to bioinspired Ni/Fe complexes with inherent CO2 reactivity |
3:45 p.m. – 4:00 p.m. | Break | |
4:00 p.m. – 4:15 p.m. |
Lauren Feden Adviser: Bailey |
Synthesis of atomically precise Mo/Cu materials and precursors |
4:15 p.m. – 4:30 p.m. |
Jenna Humke Adviser: Roberts |
Access to "Inaccessible" Heteroarynes Using Nickel Complexes |
4:30 p.m. – 4:45 p.m. |
Alexander Umanzor Adviser: Roberts |
Structural and Electronic Studies of Ni(Cy2PHOXMe) Aryne Complexes: Regioselective Formation and Difunctionalization |
Room 2: 121 Smith Hall
Co-Hosts: Varun Gadkari and Sapna Sarupria
2:45 p.m. – 3:00 p.m. |
Cecilia Douma Adviser: Bowser |
Development of a micro free flow electrophoresis assay for the continuous quantification of tumor necrosis factor α (TNFα) |
3:00 p.m. – 3:15 p.m. |
Riley Lewis Adviser: Haynes |
Developing carbon dots for enhanced phytoremediation of per- and polyfluorinated alkyl substances (PFAS) |
3:15 p.m. – 3:30 p.m. |
Eleni Spanolios Adviser: Haynes |
Tracking Dynamic Nanoparticle Transformations with Electrochemistry |
3:30 p.m. – 3:45 p.m. |
Yevedzo Chipangura Adviser: Stein |
Towards “Smarter” Pre-hospital Care: Real-time, Continuous Monitoring of Biomarkers with Minimally-invasive Wearable Microneedle Patch Sensors |
3:45 p.m. – 4:00 p.m. | Break | |
4:00 p.m. – 4:15 p.m. |
Ariana Campanaro Adviser: Penn |
Characterizing the Sorption Interactions between Microplastic Films and Polycyclic Aromatic Hydrocarbon |
4:15 p.m. – 4:30 p.m. |
Ernesto Cortes SAMPEL Group |
Investigating Heterogeneous Ice Nucleation with Molecular Simulations and Machine Learning: A Search for Key Physical Descriptors |
4:30 p.m. – 4:45 p.m. |
Alejandro J Castillo Adviser: Penn |
Pb-Adsorption Studies using Cellulose Ceramic Composites |
Room 3: 221 Smith Hall
Host: Erin Plasek
2:45 p.m. – 3:00 p.m. |
Ross Koby Adviser: Tonks |
Ti-Catalyzed Alkyne Carboamination with Imines |
3:00 p.m. – 3:15 p.m. |
Josh Gavin Adviser: Roberts |
Radical-Polar Crossover Catalysis with a d0 Metal Enabled by a Redox-Active Ligand |
3:15 p.m. – 3:30 p.m. |
Brylon Denman Adviser: Roberts |
Inducing Regioselectivity in Metal-Bound Aryne Reactions via Catalyst Control |
3:30 p.m. – 3:45 p.m. |
Bittu Chandra Adviser: Que |
H + /Sc 3+ Activation of (µ-1,2-Peroxo)diiron(III) Species with an Aim to Access S = 2 [Fe IV2 ( µ-O) 2] Diamond Core Complexes Mimicking Active Site of sMMO |
3:45 p.m. – 4:00 p.m. | Break | |
4:00 p.m. – 4:15 p.m. |
Chris Seong Adviser: Roberts |
Redox-Neutral Decarboxylative and Desulfonylative C(sp3) Trifluoromethylation |
4:15 p.m. – 4:30 p.m. |
Allison Wong Adviser: Lamb |
Improved solubility and characterization of carbon dioxide-based polyoxazolidinones |
4:30 p.m. – 4:45 p.m. |
Kate Rynders Adviser: Tonks |
Interrupted Hydroamination via Titanium-Catalyzed Cascade Reaction |
Room 4: 231 Smith Hall
Host: Chris Douglas
2:45 p.m. – 3:00 p.m. |
Le Dung 'July' Pham Adviser: Lamb |
N-Heterocyclic carbene-carbodiimide (NHC-CDI) adducts for latent organocatalysis |
3:00 p.m. – 3:15 p.m. |
Andy McCabe Adviser: Douglas |
Carboacylation via Hydroxyl Directed Carbon-Carbon Sigma Bond Activation to form Dihydrobenzofuran Heterocycles |
3:15 p.m. – 3:30 p.m. |
Alex Guzman Adviser: Hoye |
Trapping of HDDA-Generated Benzynes with Oxadiazoles and Oxazoles |
3:30 p.m. – 3:45 p.m. |
Niklas Kraemer Adviser: Hoye |
Cycloisomerization of Allenyl Heteroaromatics with a Pendant Nitrile |
3:45 p.m. – 4:00 p.m. | Break | |
4:00 p.m. – 4:15 p.m. |
Dorian Sneddon Adviser: Hoye |
Rapid Cycloisomerization Forms Benzynes via Diynoic Acid Condensation at sub-Ambient Temperatures |
4:15 p.m. – 4:30 p.m. |
Serena DiLiberti Adviser: Douglas |
Total Synthesis of (+)–Eburnamonine via Asymmetric Alkene Cyanoamidation and C–CN Bond Activation |
4:30 p.m. – 4:45 p.m. |
Casey Ritts Adviser: Hoye |
Synthesis of the Nominal Biosynthetic Precursor to (+)-Ottelione A |
View the full lectureship schedule